A VIBROTECH HUNGARY KFT az LPG SYSTEMS kizárólagos magyarországi forgalmazója a disztribútori státusz minden jogával felruházva.

Search
Close this search box.

A hála érzése segíti a mellrákos nők gyógyulását

Megosztás

Erre a következtetésre jutott egy tanulmány, amelyet 2019 júniusában publikált a lengyel egyetem csapata (Front Psychol. 2019 Jun 12;10:1365).


Bár a modern orvostudomány megtalálta a módját a mellrák kezelésére, a betegek 85%-a szenved „poszttraumás stressztől”, és több mint 25%-uk depressziós. Ezt a szorongást nem mindig veszik figyelembe…


Számos tanulmány bizonyítja a hála pozitív hatását a traumatikus események kezelésében és a pszichológiai jólét elősegítésében. Ezért ez a kutatócsoport meg akarta vizsgálni a hála hatását 42 mellrák miatt kezelt betegnél.

Napi 15 perc a több optimizmusért

Arra kérték őket, hogy minden este 15 percig összpontosítsanak gondolataikra és érzéseikre, és írják le a naplóba. A betegek fele nem kapott konkrét utasításokat (kontrollcsoport), a másik fele pedig a következőt: „Sok olyan dolog van az életünkben, kicsik és nagyok egyaránt, amiért hálásak lehetünk. Gondolj vissza a napra, és írd le, mi az, amiért hálás voltál. Legfeljebb hat okot jelenthet be” (Gratitude Group). Ugyanakkor mindkét csoportot felkérték életminőségi kérdőívek kitöltésére.

A 2 hét végén a hála csoportba tartozó nők nagyobb önbecsülésről, optimizmusról és a betegség elfogadásáról számoltak be, mint a kontroll csoportbeli nők. Ezen túlmenően a hálacsoportba tartozó nők több szociális támogatást érzékeltek partnerüktől vagy a környezetükben élőktől. Végül több megküzdési mechanizmust alkalmaznak a stressz kezelésére (próbálnak együtt lenni másokkal, kevésbé összpontosítanak testi tüneteikre, kevésbé sajnálják azt, ami velük történik, különböző módon közelítik meg a problémát).

A POZITÍV ÉRZELMEK EREJE

A mellrákos nők súlyos traumát éltek át, amely megváltoztatta az életüket, és hálájuk szintje alacsonyabb, mint az általános lakosságé. Ebben a tanulmányban a hála folyóirat olcsó és hatékony autoterápiának bizonyult a mellrákos nők számára. A kutatók azt sugallják, hogy a pozitív érzelmek „kioltják” a negatív események következményeit: „Lehetséges, hogy a hála a mellrák kezelésével kapcsolatos szorongás „cselekvése” (…). A hála aktív kifejezése hatékony stratégia lehet a pozitivitás előtérbe helyezésére és ezen betegek életminőségének javítására.

FORRÁS: Sztachańska J, Krejtz I, Nezlek JB. Hála-beavatkozás alkalmazása a mellrákos nők életének javítására: Napi naplós tanulmány. Front Psychol. 2019. június 12.;10:1365. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31249544/

További hírek

Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.